Technik Masażu Id

FORUM KLASOWE TECHNIKÓW MASAŻU


#1 2008-02-26 17:30:11

Kolo

Administrator

6495946, 4342460
Zarejestrowany: 2008-02-26
Posty: 25
Punktów :   

Piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa
Naczelną zasadą każdej diety powinno być urozmaicenie. Dlaczego? Ponieważ nie ma jednego, idealnego produktu, który zawierałby wszystkie składniki pokarmowe w optymalnych dla nas proporcjach. Jednak dla wielu osób ta zasada, choć na pozór prosta w realizacji, sprawia sporo problemów. Nasza dieta jest bardzo monotonna; częstokroć przez pięć dni w tygodniu żywimy się wyłącznie kanapkami. Piramida wskazuje zaś, jakie produkty powinniśmy zjadać i w jakich proporcjach.
Zasada PIRAMIDY ŻYWIENIOWEJ jest prosta. Wszystkie produkty spożywcze są podzielone na kilka grup. U podstawy piramidy znajdują się produkty, które powinny stanowić podstawę naszej diety. Im bliżej wierzchołka, tym mniej produktów powinniśmy spożywać.
Codziennie powinniśmy jeść minimum pięć porcji produktów zbożowych. Zawarta w nich skrobia dostarcza energii mięśniom, a błonnik reguluje pracę jelit. Cztery porcje warzyw i trzy owoców dostarczają organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych (również błonnika). Trzy porcje produktów mlecznych zapewnią nam z kolei odpowiednią ilość wapnia i dużo dobrej jakości białka. Pozostałą jego ilość dostarczy jedna porcja ryb, drobiu, mięsa lub fasoli. Powinniśmy natomiast unikać alkoholu, słodyczy, podrobów i tłuszczów zwierzęcych, a zamiast nich używać olejów roślinnych i margaryn.
Planując swój codzienny jadłospis warto pamiętać o tym, aby dostarczyć naszemu organizmowi w każdym posiłku różnorodnych produktów w proporcjach, o jakich nas uczy piramida żywieniowa.

Produkty zbożowe
pieczywo, kasze, ryż, makarony stanowią bogate źródło węglowodanów złożonych, białka roślinnego, witamin z grupy B, składników mineralnych i błonnika. Najcenniejsze związki znajdują się tuż pod okrywą otaczającą ziarno zboża, która jest odrzucana do otrąb podczas produkcji białej mąki lub rozdrabnianiu kasz. Dla naszego zdrowia znacznie korzystniej będzie więc, jeśli zamiast białej bułki zjemy kromkę razowego chleba (najlepiej z ziarnami).

Warzywa
bogate źródło minerałów i błonnika, a także wielu witamin (zwłaszcza witaminy C oraz beta-karotenu, który jest prowitaminą witaminy A). Najlepiej jeść je na surowo lub krótko gotowane 4-5 razy dziennie.

Owoce
stanowią bogate źródło witamin, minerałów, błonnika pokarmowego m.in. pektyn. Zawierają dużo cukrów prostych (glukoza, fruktoza) oraz kwasów organicznych, które wpływają nie tylko na ich smak, ale także (wbrew nazwie) odkwaszają organizm. Najlepiej spożywać na surowo, 2-3 razy dziennie.

Bakalie
zwyczajowo za bakalie uznaje się suszone owoce, orzechy, pestki i nasiona. Choć wysokokaloryczne, warto je jeść nawet podczas diety odchudzającej. Są to bowiem produkty o bardzo wysokiej wartości odżywczej. Zawierają prawie wszystkie witaminy i minerały oraz duże ilości błonnika. Orzechy, pestki i nasiona szczególnie bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, magnez, cynk, żelazo i miedź. Zaś suszone owoce mają dużo potasu i witaminy A.

Mleko i produkty mleczne
do tej grupy należy mleko i wszystkie jego przetwory: kefiry, sery twarogowe oraz żółte. Produkty te są w naszej diecie głównym źródłem wapnia, który nie tylko buduje kości, ale także umożliwia skurcz mięśni i przewodzenie impulsów nerwowych. Mleko i jego przetwory są również dobrym źródłem pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka oraz witamin A, D3 i witamin z grupy B (zwłaszcza B2). Zaleca się spożywanie 3 porcji dziennie. Jedna porcja to szklanka mleka lub jogurtu, 150 ml jogurtu, 100 g twarogu lub 35 g żółtego sera.

Mięso, wędliny, drób, ryby
to ważne źródło białka służącego do budowy nowych i odbudowy zużytych tkanek, a także produkcji hemoglobiny, hormonów, enzymów i ciał odpornościowych. Czerwone mięsa dostarczają najlepiej przyswajalnego żelaza. Są też dobrym źródłem cynku i witamin z grup B (zwłaszcza B1, PP i B12). Niestety, mięso jest też głównym źródłem tłuszczu (zwłaszcza nasyconego) oraz cholesterolu. Wyjątkiem jest tu tłuszcz rybi bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jedna porcja to ok. 100-150 g surowego mięsa.

Tłuszcze
to wróg numer jeden szczupłej sylwetki. Z tłuszczów najlepsze są oleje roślinne (szczególnie oliwa z oliwek) oraz margaryny.
Dla wielu osób jedzenie jest przyjemnością. Mamy swoje ulubione potrawy i miejsca, w których lubimy jadać. Niestety nasze upodobania i przyzwyczajenia żywieniowe nie zawsze odpowiadają potrzebom naszego organizmu. Jemy po prostu to, co nam smakuje. Tymczasem badnia naukowe potwierdzają, że niewłaściwe żywienie jest przyczyną wielu chorób, w tym również takich, które stanowią zagrożenie dla życia. W praktyce lekarskiej choroby te nazywa się chorobami dietozależnymi. Szkodliwy może być zarówno nadmiar jak i niedobór określonych składników pokarmowych. Dlatego właśnie tak ważne jest zachowanie w naszej diecie równowagi czyli dostarczanie organizmowi dokładnie tego, co w danej sytuacji jest mu potrzebne.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.nasza-wioska-pl.pun.pl www.logistyka-wscil.pun.pl www.dbrpgworld.pun.pl www.narutofungraforum.pun.pl www.agromex.pun.pl